entete

 

 

 

 

 

PROGRAMME

THURSDAY, MAY 11

  (room NB 2VIS, University library, except if otherwise indicated)
09:00 Registration opens
09:30 Welcoming Statements
Xavier Luffin, Head of the Dept. of Languages and Literatures
Marc Maufort, Conference Convenor
9:45 -10:45

KEYNOTE I

Craig Higginson: “The Dialogic Imagination in Contemporary Africa : a Conversation between Theatre and Fiction”
10:45 - 11:00 Break
11:00 - 13:00

Panel: Contemporary Theatre and Drama I

Mathilde Rogez (Université de Toulouse-Jean Jaurès, France): “From the Stage to the Page: Trauma, Reconciliation and Remembering in Craig Higginson’s Dream of the Dog and The Dream House”
Felicity Hand (Universitat autònoma de Barcelona, Spain): “Reconciliation and Whiteness in Paul Slabolepszky’s Suddenly the Storm”
Vicki Briault Manus (Université Grenoble-Alpes, France): “New Thematic and Aesthetic Trends in the Plays of Allan Kolski Horwitz”
J. Coplen Rose (Lakehead University, Canada): “South African Adaptations of Shakespeare: Political Criticism, Democracy, and the State of the Nation in Pieter-Dirk Uys’s MacBeki and The Merry Wives of Zuma”
13:00 - 14:00 Lunch break
14:00 - 15:00

Panel: Theatre and Gender Studies

Jessica Murray (Universiteit van Suid-Afrika, Pretoria) “Feminist and Queer Interventions in Contemporary South African Drama: An Analysis of Selected Work by Women Artists”
April Sizemore-Barber (Georgetown University, USA) “Afriqueer: New South African Dramaturgies and the Politics of Sexuality”
15:00 - 15:30 Break
15:30 - 17:30

Readings by Keynote Speakers

(Maison des Arts)
Craig Higginson, Greg Homann, Omphile Molusi, Mike van Graan
17:30 - 18:30

Welcome Reception

(Maison des Arts)

FRIDAY, MAY 12

  (room NB 2VIS, University library, except where otherwise indicated)
09:30 Registration opens 
9:30 - 10:30

Panel: New Developments in Performance I

Laine Zisman Newman (University of Toronto, Canada): “Equity in Theatre: A South-North Dialogue”
Lerato Machetela (University of the Free State, South Africa): “Diamonds in the Rough: Photovoice with Black Male Youth in Jagersfontein”
10:30 - 11:00 Break
11:00 - 12:00

KEYNOTE II:

Mike van Graan: “Transformation and the Post-apartheid Condition: The Collision of Policy and Imagination in South African Theatre”
12:00 - 13:00 Lunch break
13:00 - 15:00

Panel: Contemporary Theatre and Drama II

(room NB 2VIS)
Robert Croton (Keele University, UK) “The Post-apartheid Politics of Friendship: Spagnoletti’s London Road and Postcolonial Democracy”
Pranav Joshipura (Uma Arts & Nathiba Commerce Mahila College, Gujarat, India) “Racial Conflict Presented through Plays of South African Indian Playwright Ashwin Singh”
Bev Orton (University of Hull, UK) “Women and Political Activism in Apartheid and Post-apartheid South Africa”
Tezeru Teshome (University of California, San Diego, USA): “black suffering, white pleasure”
15:00 - 15:15 Break
15:15 - 16:15

Panel: New Developments on the Afrikaans Stage

Petrus du Preez (Stellenbosch University, South Africa) “Voices from the Page: Literary Characters on the Afrikaans Stage as Cultural and Theatrical Critique”
Marisa Keuris (Universiteit van Suid-Afrika, Pretoria): “Nicola Hanekom’s Land van skedels – A Remembrance of Things Past and Present”
16:15 - 16:30 Break
16:30 - 17:30

KEYNOTE III:

Veronica Baxter (University of Cape Town, South Africa): “Solo Performances (Monopolylogues) by Female Performers in Contemporary South African Theatre”

SATURDAY, MAY 13

  (room NB 2VIS, University library)
09:15 Registration opens
9:15 - 10:45

Panel: New Developments in Performance II

Kristina Johnstone (University of Witwatersrand, Johannesburg): “Dramaturgy as a Mode of Confronting Issues of Colonial Power and Representation in Theatre and Dance: Responding to Rhodes Must Fall and South Africa’s Current Climate of Crisis”
Heike Gehring (Rhodes University, South Africa): “Third Space as Meeting Point: Beyond First Space/Second Space Dualisms”
Paula Fourie (Stellenbosch University, South Africa): “Inscribing the Past, Claiming the Present: Anachronistic Musical Idioms in Ghoema”
10:45 - 11:00 Break
11:00 - 12:00

KEYNOTE IV: Omphile Molusi

“Vernacular Theatre”
12:00 - 13:00 Lunch break
13:00 - 14:30

Panel: Contemporary Theatre and Drama III

Marcia Blumberg (York University, Canada): “Performing Athol Fugard’s The Painted Rocks at Revolver Creek: The Transformative Role of the Arts in Post-Apartheid South Africa”
  Astrid Van Weyenberg (Leiden University, The Netherlands) “Aeschylus in South Africa: A Critical Examination of Yael Farber’s Molora (2003)”
  Ksenia Robbe (Leiden University, The Netherlands) “An Unfinished Homecoming: Postmemory, Place and New Practices of Politicisation in Contemporary South African Theatre”
14:30-14:45 Break
14:45 - 16:15

Panel: New Developments in Performance III

Robert Greig (Independent Scholar, London): “Acting Out South Africa: Theatre without Scripts”
Jill Planche (Brock University, Canada): “Recuperating Historical Narratives of Violence and Dislocation in Rehane Abrahams’ What the Water Gave Me”
Nondumiso Msimanga (University of Witwatersrand, Johannesburg): “The State of the Nation’s Redress Re-dressed: The New Forms of Protest in South African Theatre and the Theatre of Excess”
16:15 - 17:15

KEYNOTE V: Greg Homann

“On Black and White: Staging South African Identities after Apartheid”
17:15 - 17:30 Concluding Remarks by Marc Maufort, Conference Convenor
19:30 Farewell Banquet (Downtown Brussels)